Oldal kiválasztása

Sokat írtam és beszéltem már az erdőfürdőzés egészségügyi előnyeiről, de valójában még sohasem beszéltem arról, hogy mit is jelent egészségesnek lenni, ezért hasznosnak találtam most megírni ezt a rövid összafoglalót.

Tehát mit is jelent egészségesnek lenni? Talán azt, hogy a testünk hibátlanul működik? Vagy azt, hogy nem diagnosztizálható rajtunk semmilyen betegség? Te ismersz olyan embert, akinek a teste-lelke jól működik, de valahogy mégsem mondanád rá, hogy egészséges, mert pl.kihasználják a munkahelyén?

Tegnap egy kapcsolódó témában írtam itt egy blogbejegyzést: Arról, hogy vajon praktizálhat-e egy segítő foglalkozású úgy, hogy valójában neki magának is problémái vannak. Ezt követően került a látóterembe egy nagyszerű cikk a rezilienciáról, amelyet mindenképpen szeretnék valamennyi A Tiszta Forrás olvasó figyelmébe ajánlani, mert szép, tartalmas… fantasztikus írás!

Ám visszatérve arra, hogy mi is az egészség, és hogy jön ide a reziliencia, mindenekelőtt szeretném felhívni a figyelmet a WHO, azaz az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organisation) állásfoglalására az egészség fogalmáról. A WHO definíciója szerint az egészség több, mint a megnyilvánuló betegség hiánya. Az egészség a teljes testi, mentális és szociális jólét állapota. Ez a definíció máris sokkal jobban hangzik, mintha azt mondanánk, hogy egészséges az, akit nem kezelnek semmivel se testben, se lélekben. Közelebbről megnézve azonban ez a definíció egy statikus állapotra utal: kizárólag egy adott pillanatban értelmezhető. Ha a következő pillanatban majdnem elüt egy busz, máris túl magas lesz a pulzusom és a vérnyomásom. Adódik a kérdés: egészséges-e a magas vérnyomás és a teljes jólét állapotában vagyok-e olyankor, amikor megijedek? A WHO definíciója szerint ilyenkor nem vagyok egészséges. Ugyanakkor stresszhelyzetben, amikor az ember megijed, veszélyben az élete, ez az egészséges reakciója. Ezután jobbára megnyugszunk, minden visszatér a normális állapotába, és ez is teljesen egészséges reakció (eustressznek hívjuk). Ha nem tér vissza, az már nem egészséges – ebből lesz a poszt-traumás stressz. De ezt most hagyjuk…

Tehát a WHO definíciója nem veszi figyelembe a környezet állandó változását és azt, hogy ehhez a szervezetnek alkalmazkodnia szükséges. A szervezet egyébként folyamatosa törekszik a saját belső működési egyensúlyának fenntartására, ezért bármi is történjék kívül, az egészsége felé tart. A reziliencia tulajdonképpen jelzi, hogy erre milyen mértékben képes valaki.

A fentiek miatt tehát én jobbnak látom az egészséget annak holisztikus definíciója szerint szemlélni: az egészség az egyén teljes testi, mentális, szociális, spirituális és környezeti jólét*-ének állapota, amely a környezetével dinamikus egyensúlyban van. Tehát maga az alkalmazkodás, a reziliencia az egészség legfontosabb feltétele.

 

*A környezeti jólét nem azt jelenti, hogy megvan mindene, hanem azt, hogy a környezete nem egészségkárosító hatású. Pl. az ivóvíz és a levegő tiszta, nem károsítja sugárzás, zajszennyezés stb.

Szeretnéd kipróbálni ingyen?

Ha kíváncsi vagy, milyen egy vezetett erdőfürdőélmény, letöltheted az ingyenes érzékek felébresztése meditációs hanganyagot.

Közelgő programok

Nincs találat

A keresett oldal nem található. Próbálja meg finomítani a keresést vagy használja a fenti navigációt, hogy megtalálja a bejegyzést.